Akicon 2014

08. 11. 2014

Uběhlo půl roku od mé návštěvy Animefestu a poslední dobou se opět začala dostavovat chuť na další con. Červencový Advik jsem se rozhodl vynechat, jelikož mne příliš nezaujal po stránce přednášek. A jak jsem si následně mohl počíst na Auriho blogu, žhavost témat pro sexuálně založené jedince kontrastovala s poněkud slabším zapálením organizátorů. Proto padla volba na léty prověřený Akicon, který jsem tak navštívil již potřetí a opět vyzbrojen nějakou tou přednáškou. Ale pěkně popořadě…

Páteční zahájení jsem bohužel zmeškal asi o 40 minut vinou pozdního oběda cestou na Pankráci. Proto jsem se dostavil až na přednášku mého 日本語の先生 Songohana Jak se Japonci s technikou sžili, která pojednávala o výdobytcích této země od dob středověku dodnes. Zejména některé části byly pojaty opravdu vtipně (Minami-chan :D ). Následně jsem se vydal do atria a potkal výše zmíněného Auriho a některé kamarády z našeho IRC kanálu.

Pátek jsem zalomil přednáškou Otaku v populární kultuře, jelikož jsem potřeboval tak trošku zapracovat na vlastní přednášce. Ta byla oproti očekáváním orientována spíše západním směrem, ale i tak šlo o zajímavou záležitost. Až na The Big Bang Theory jsem se zmíněnými seriálovými počiny neměl tu čest. Nicméně body navíc za zmínění televizního dorama 電車男 a Japanoramy, excelentního dokumentárního cyklu z produkce BBC s Jonathan Rossem v hlavní roli.

V sobotu jsem toho nakonec moc nestihl, jelikož jsem se (opět) nechal zlákat kouzlem Go a Shōgi (sigh). Jo a pak taky nějakou divnou kopií D&D, jejíž pravidly mne provázel Shinchi (který ji též hrál poprvé, takže to trvalo věčnost :D ). Jedinou přednáškou, které jsem se zúčastnil byl Technologický boom v Jihovýchodní Asii. Na té mi poněkud vadil informační overload v slidech. Toho textu by to zkrátka chtělo míň. Jinak ale posloužila svému účelu a já se dozvěděl o dosti zajímavých technologiích, které jsou ve vývoji i mimo Japonsko.

Jelikož jsem měl na neděli jiný program, rozloučil jsem se s Akiconem přednáškou z vlastní produkce, která poprvé v historii nesouvisela s videohrami – Japonská robotika v průběhu let. Na její přípravu jsem měl díky školnímu vytížení trošku méně času, ale doufám, že se i přesto líbila. :) Konstruktivní kritiku v komentářích pod článkem určitě ocením. Též děkuji všem, kteří mne následně obdařili zajímavými informacemi z oblasti robotiky. Slidy k přednášce si můžete stáhnout zde.

All in all šlo o další vydařený ročník, který jsem si patřičně užil. Uvidíme, jak to dopadne s plánovanou jarní verzí tohoto conu.