2. semestr na FIT ČVUT
Tak jsem se konečně, měsíc po skončení zkouškového, dokopal k sepsání pokračování mých dobrodružství na FIT ČVUT. Druhák na fakultě by se dal označit slovy zatěžkávací zkouška, dle mnohých jde o vůbec nejtěžší semestr. Tento názor podtrhuje též vlastní zkušenost. Po uzavření zkouškového totiž opustil naše řady další bývalý spolužák ze střední. Ze sedmi lidí z třídy, kteří před rokem nastupovali na FIT jsme tak s Thinkym zůstali sami.
Ve druhém semestru dělá mnohým (včetně mne) problém multitasking. Ve stejný okamžik se na vás totiž valí látka z lineární algebry, úlohy do ProgTestu, laborky ze SAPů, v pozdější části semestru též TEDy a ještě mnohem víc. Mé výsledky vlivem toho dopadly značně kontrastně – objevují se zde pouze písmenka A, E a bohužel i jedno F. Začněme tedy tím nejtěžším.
BI-LIN – Lineární algebra [7 kreditů] – F (x.x)
Jedná se jednoznačně o nejtěžší předmět semestru. Vyžaduje se zde perfektní znalost a zejména porozumění učivu z přednášek, které se konají dvakrát do týdne, z toho jednou se bohužel dostaly do onoho nehezkého ranního timeslotu. Na přednáškách je nutno dávat velký pozor, začíná se u primitivních věcí, časem však začíná přituhovat. Jakmile se ztratíte, už se pravděpodobně nenajdete. Přednášky p. Kloudy jsou velmi dobré, nicméně zvýšené nároky předmětu na mentální přítomnost si vybraly svou daň. Cvičení byla v pohodě, bylo jich však dle mého názoru málo v porovnáním s přednáškami – tempo bylo doslova a do písmene vražedné. Kromě maximálního nasazení v hodinách je nutné též maximální nasazení ve volném čase, což se v kombinaci s ostatními předměty nedodržuje zrovna nejlépe. Celkově jsem za semestr nasbíral 10,5 bodu z 24 a zkouškový test bych tedy musel napsat na 40 bodů z 60, což se ukázalo býti velmi obtížné a vidina ne zrovna hezkého E moc motivace nepřidala. Nakonec jsem tedy spolkl modrou pilulku v podobě hořkého písmene F.
BI-PA2 – Programování a algoritmizace 2 [7 kreditů] – E (-.-)
Pokračování oblíbeného předmětu z prvního semestru. Namísto čistého C se (bohudík) programuje v C++, kdo chce může využívat i nejnovější fíčury z posledních verzí jazyka. Předmět má až na jeden (vlastně dva) detail stejný koncept jako jeho předchůdce, obsahuje bloky přednášek (nuda), proseminářů (super) a cvičení (tady se píší písemky). Stěžejní roli hrají opět ProgTestové úlohy. Ty jsem se snažil tentokrát dělat o něco zodpovědněji, ač jsem ještě nebyl úplně mentálně v pořádku. Na rozdíl od PA1 si zde nelze moc vybírat mezi dvojicí úloh, body se totiž sčítají. Co to znamená? Že nebudete mít zrovna moc volného času. A když už jsme u toho času, neznám lepší adrenalinovou aktivitu než je odevzdávání úlohy těsně před deadlinem. Nuže, vraťme se zpátky k tomu zmíněnému detailu. Absolvujete domácí úlohy, vybojujete si zápočet na palubě vesmírné lodi třídy Enterprise (spoiler pro nastupující prváky :) )… pak už vás čeká pouze jediný úkol – vypracovat semestrální práci. Tedy ono by se tomu mělo říkat spíše zkoušková práce, protože v semestru ji moc lidí nedělá. Téma je vám náhodně přiděleno, já obdržel návrh a následnou implementaci jednoduchého databázového systému á la SQL. Sečteno podtrženo jsem si vybojoval nic moc E (možná jsem měl zapracovat na bonusové úloze, sigh).
BI-SAP – Struktura a architektura počítačů [6 kreditů] – A (^.^)>
SAPy jsou předmět, ve kterém upotřebíte nabyté znalosti z Booleovy algebry (BI-MLO) a elektrotechniky (BI-CAO). S druhým jmenovaným též sdílí jistou mentalitu v podobě možnosti získat známku již ze semestru. Jak to dopadlo v mém případě jsem asi už spoilnul v záhlaví. Co se týče rozvrhu, setkáte se zde s teoretickými (a částečně historickými) přednáškami p. Kubátové, na které jsem se vždy těšil, s praktickými cvičeními, na které jsem se těšil asi ze všeho nejvíc, a prosemináři, na které jsem chodil zejména kvůli gagům p. Novotného. Probíraná látka se dělí na dvě části – VHDL, kde využíváte ne zrovna stabilní IDE, ve kterém píšete kód a kreslíte obvůdky a následně ladíte na přípravcích, a assembler, kde naprostá většina práce naštěstí probíhá v textové formě (i když i to dá člověku v některých případech zabrat – viz ilustrační obrázek). Body získáváte na cvičení – část za laborky a část z teoretických písemek. Ke známce ze semestru vede o poznání trnitější cesta než u CAO, ale pokud si pohlídáte body z laborek a neuteče vám písemka, tak se to dá zvládnout.
BI-ZWU – Základy webu a uživatelská rozhraní [4 kredity] – A (^.^)>
Před zápisem předmětu vřele doporučuji si nejdřív přečíst sylabus. Možná si pak ušetříte nervy a nebudete po síti trousit komentáře o tom „jaká je to sra*ka“. Pokud hledáte nějakou lacinou (kreditovou) frašku – look elsewhere. Tento předmět není až na drobnou část technického rázu, ale to je v pohodě – od toho jsou v téhle oblasti WT1 (pokud si vyberete „webovou“ dráhu). Místo toho je zaměřen spíše na oblast psychologie. Studuje se zde UX, tedy pohled z hledáčku uživatele. Z počátku jsem mu nemohl přijít na chuť, pak jsem se ale chytl a nyní jsem celkem rád, že jsem si jej zapsal. V průběhu semestru se nepíšou žádné testy, hodnoceni budete pouze na základě semestrálky a následné oponentury cizí práce. A zde je nutné si opravdu vyhrát – hodnotí se totiž každá maličkost. Kromě notných znalostí v této oblasti (ač se s nejvyšší pravděpodobností nebudu nabytými poznatky řídit na 100%) jsem si odnesl i zalíbení pro slovíčko mentální (ok, už s tím přestanu – přísahám).
BI-TED – Tvorba elektronické dokumentace [5 kreditů] – A (^.^)>
V tomto předmětu se seznámíte s LaTeXem (pro neznalé – nejde o kroužek BSD BDSM) a trojicí nástrojů – gnuplot, Graphviz a Doxygen. Na přednášky chodit můžete, nicméně osobně mi moc přínosné nepřišly. V praxi jsme totiž znalosti aplikovali až zhruba měsíc po „naučení se“. Organizace předmětu totiž nebyla zrovna nejlepší, i když chápu, že je to částečně způsobeno pracovním vytížením p. Gutha. Na druhou stranu – pokud máte nějaký dotaz, stačí se na něj obrátit a problém snadno vyřešíte. Z úloh mi přišel nejzákeřnější parser pro Graphviz, který bylo nutné napsat v C++, což je shodou okolností jazyk naprosto nevhodný (zejména bez jistého Boostu) k parsování čehokoliv. Kromě Doxygenu (se kterým jsem se však později setkal v semestrálce v PA2) jsem udělal vše a se 123.33 body se umístil na 9. příčce. Dovolím si citovat Vojtu Mikšů – „Pokud vás nesrazí cestou do školy tramvaj, tak předmět dokončíte.“
BI-ANG1 – Zkouška z angličtiny bez přípravných kurzů [2 kredity] – A (^.^)>
Tento „předmět“ doporučuji všem kdo se chtějí bezbolestně obohatit o 2 kredity. Čeká vás zde dobrodružná cesta … na studijní oddělení. Zisk kreditů je podmíněn uznáním certifikátu (FCE+ či obdobný TOEFL). Pokud jej již máte, good for you. Pokud jej nemáte – fret not! Existuje podobný předmět, kde po sepsání testu ony kredity obdržíte také. Ještě by se hodilo dodat, že dosažení úrovně B2 v angličtině je podmínkou pro absolvování bakalářského studia.
BI-TV2 – Tělesná výchova 2 [0 kreditů] – N/A (zápočet získán)
Tak to by bylo pro tentokrát všechno. Na třetí semestr jsem si nasadil celkem velkou zátěž v podobě sedmi předmětů a kurzu japonštiny. Nejvíce se těším na robotické hrátky v předmětu BI-ZIVS. Současně se trošku rozcházím s Thinkym, který si vybral obor Web a multimédia. A co jsem si vybral pro své budoucí směřování já? SI – Softwarové inženýrství.
P.S. většinu svých dosavadních materiálů jsem hodil na git. Click here if you dare. A pro budoucí studenty – pamatujte, že opisovat se nevyplácí.